четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 58
home Вести

Овој “ѕвер“ се нема појавено повеќе од 100 години: Погледнете го мистичниот леопард во уникатен момент (ФОТО+ВИДЕО)

Овој “ѕвер“ се нема појавено повеќе од 100 години: Погледнете го мистичниот леопард во уникатен момент (ФОТО+ВИДЕО)

Мистичното суштество со својата камера го овековечил британскиот фотограф Вил Бурард Лукас во дивините на Кенија.

Црниот леопард е млад мажјак, а патувал со поголеми леопарди со боја карактеристична за тој вид.

Инаку, црната боја на крзното на овој леопард е резултат на меланизам, процес спротивен на албинизам и својствен е по темната пигментација. Ова е прв пат еден црн леопард да биде фотографиран во Африка во последните 100 години.

Фотографот рекол дека конечно го остварил својот сон од детството – да го фотографира ова ретко суштество.

Црните леопарди се нешто помали од оние со нормална боја, а црната боја на крзното се наследува. Под одредени агли, може да се видат шарите карактеристични за леопардите.

Црниот леопард во природата може да се најде на просторите на југозападна Кина, Мјанмар, Непал, јужна Индија, Јава и јужниот дел на Малајскиот полуостров. Исто така се присутни во Африка, јужно од Етиопија.

Локални избори 2021