понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 26
home Вести

Овој човек го нарекоа „татко на годината“: Ќе ве воодушеви тоа што тој го прави

Овој човек го нарекоа „татко на годината“: Ќе ве воодушеви тоа што тој го прави

Додека жената работи до исцрпеност, нејзиниот сопруг ја поддржува на секој можен начин.

Вистинската љубов се мери со дела, а не со зборови. Поддршката што ја давате на вашиот партнер или парнерка за неговата/нејзината кариера вреди повеќе од било што на светот.

Џорџ Кол е сопруг кој треба да биде пример за сите затоа што безусловно ја сака својата сопруга Ешли.

Ешли е медицинска сестра која работи повеќечасовни, напорни и често ноќни смени, а нејзиниот сопруг се грижи за нејзината емоционална благосостојба, домаќинството и нивните четири деца.

Кога Кол ја сподели својата приказна на Фејсбук, многумина се идентификуваа со него и го поддржуваат целото семејство.

„Кога се ожениш со медицинска сестра, се жениш и за нејзината работа. Многу пропуштени можности, пропуштени случки со децата и оброци со семејство. Длабоко го прифаќате ова и разбравте дека тоа е нивен повик и страст “, пишува Џорџ.

Додека Ешли работи до исцрпеност, нејзиниот сопруг ја поддржува на секој можен начин.

„Додека мојата медицинска сестра спие, јас тивко ја чистам куќата, ги мијам садовите, подготвувам јадење и ги перам алиштата. Така, барем сè е чисто и подготвено пред да замине на работа “, напиша тој.

Кол исто така разбира колку е важна емоционалната поддршка.

„Кога се враќа дома, таа ми кажува како изгледала смената. Ми кажува за пациентите кои умираат и дека прави сè да им биде поудобно, а со сето тоа се бори тие емоции да не ги носи во нашиот дом. Ќе ми се јави наутро, 5 часа пред да и заврши смената, само за да остане буден. Тогаш и кажувам дека е неверојатна мајка, медицинска сестра и сопруга. Дава 100 проценти од себе, така ме мотивира и мене. Знам дека освен што јас спијам сам, и таа спие сама. Затоа се грижам креветот да биде спремен кога ќе се врати дома “, продолжува тој.

Покрај тоа што се грижи за децата, таа им помага да пишуваат домашни задачи, го чисти домот и да готви.

„Им помагам на децата околу домашните задачи, подготвувам ручек и вечера за следниот ден. Сè така за таа да не мора да се грижи за ништо. Ја сакам мојата медицинска сестра, мајка, сопруга и најдобра пријателка“, со овие зборови Џорџ ја заврши објавата, а многумина му ја доделија титулата „татко на годината“.

Коронавирус