понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 179
home Вести

Овие 20 градови се најздрави во светот

Овие 20 градови се најздрави во светот

Авторите на страницата money.co.uk спроведоа студија на тема „најздравиот град во светот“.

Секако земена во предвид беше и пандемијата од ковид-19, но беа земени предвид и следниве параметри: нивото на дебелина на граѓаните, очекуваниот животен век, трошоците на животот, нивото на загадување, безбедноста, просечниот број на сончеви часови.

По деталните пресметки, дојде топ список од 20 градови, а победник е Валенсија во Шпанија.

Медитерански начин на живот, идеална трпеза и клима, со одлична географска положба, што овозможува мало загадување, го прават овој град најдобриот престој во моментот.

Она што ги израдува сите Шпанци е што нивниот главен град зазеде високо второ место, а овој резултат не изненади многумина, пишува ЦДМ.

По нив следуваат Лисабон, Виена и Канбера, а најблизок град до нас е Љубљана, која се позиционираше на високото 9-то и романскиот Клуж на 16-то место:

 • Валенсија, Шпанија
 • Мадрид, Шпанија
 • Лисабон, Португалија
 • Виена, Австрија
 • Канбера, Австралија
 • Тел Авив, Израел
 • Токио, Јапонија
 • Хаг, Холандија
 • Љубљана, Словенија
 • Цирих, Швајцарија
 • Аделаида, Австралија
 • Хаифа, Израел
 • Порто, Португалија
 • Рејкјавик, Исланд
 • Темишвар, Романија
 • Клуж, Романија
 • Хелсинки, Финска
 • Бурса, Турција
 • Бризбејн, Австралија
 • Копенхаген, Данска

Коронавирус