понеделник, 20. март 2023. Вести денес: 127
home Вести

Оваа земја се заканува дека ќе стане „нова Индија“: Премиерот рекламираше недокажан лек, сега бара помош

Оваа земја се заканува дека ќе стане „нова Индија“: Премиерот рекламираше недокажан лек, сега бара помош

Во Непал се одвива ситуација која изгледа застрашувачки позната. Случаите со коронавирусот вртоглаво се зголемуваат, болниците се поплавени, а премиерот моли за помош од друга нација.

Непал сега објавува околу 20 дневни случаи на коронавирус на 100.000 луѓе, а слична бројка објави Индија пред две недели.

Минатиот викенд, 44 проценти од случаите на коронавирусот во Непал биле позитивни, според владините податоци објавени од Меѓународната федерација на Црвениот крст, предупредувајќи на претстојната криза.

– Она што моментално се случува во Индија е застрашувачки преглед на иднината на Непал, ако не успееме да го задржиме овој најнов жив бран, кој одзема се повеќе и повеќе животи од минута во минута – рече д-р Нетра Прасад Тимсина од Црвениот крст.

Брзото ширење на вирусот доведе до стравувања дека Непал е на работ на криза која е поразителна како во Индија, ако не и полоша.

Непал има кревка здравствена заштита, со помалку лекари по глава на жител од Индија, и пониска стапка на вакцинација од нејзиниот сосед.

Масовните јавни настани, вклучително фестивали, политички митинзи и свадби, овозможија ширење на вирусот, заедно со бавно дејствување на владата.

– Ситуацијата се влошува од ден на ден и во иднина може да избега од контрола – изјави во понеделникот д-р Самир Адикари, портпарол на Министерството за здравство и население.

Иако Непал ги засили граничните контроли и воведе блокада во најтешко погодените региони, вклучувајќи го и главниот град, некои стравуваат дека нема да биде доволно за борба против вирусот кога ќе се шири низ градот, па дури и до базниот камп Еверест.

Кој е виновен за зголемувањето на случаите во Непал?
Пред само еден месец, оваа хималајска држава со 31 милион жители пријави околу 100 случаи на ден. Тие сега бележат повеќе од 8.600 за 24 часа.

Некои велат дека виновен за тоа е уништувачкиот втор бран на короната во Индија, кој се прелеа на Непал, бидејќи државата дели долга отворена граница со својот сосед.

Непалците не мора да покажат пасош или лична карта за да влезат во нивната земја, додека многумина работат во Индија, што значи дека има голема фреквенција на луѓе на границата. Во последниве недели, некои Индијанци избегаа од вториот бран во нивната земја, со надеж дека ќе добијат здравствена заштита во Непал или ќе побегнат во трета земја.

„Многу е тешко да се запре мобилноста меѓу двете земји“, рече Адикари.

Непал ги заостри овие правила во последните денови, така што секој што има негативен тест може да си оди дома, додека оние кои се позитивни мора да одат во карантин или во болница.

Сепак, некои експерти сметаат дека овие мерки се воведени предоцна, бидејќи вирусот веќе се проширил низ целата земја, пренесува CNN.

Големи верски собири, политички настани
Непалската криза започна да се гради на почетокот на април, додека премиерот на земјата, Кадга Прасад Шарма Оли, рекламираше уште еден недокажан лек против коронавирус.

Оли рече дека болеста може да се излечи со испирање на грлото со лисја од гуава, додавајќи дека Непалецот имал посилен имунолошки систем поради дневното внесување на зачини.

Како што помина април, Непалците се собраа на верски фестивали дома и преку границата во Индија, каде што Непалците им се придружија на Хиндусите кои се капеа во Ганг за Кумб Мел, еден од најголемите верски собири во светот.

На неа присуствуваа и поранешниот крал на Непал yanанендра Шах и кралицата Комал Шах, кои беа примени во болницата поради вирусот корона по нивното враќање во Непал.

Во исто време, илјадници Непалци се собраа во главниот град да го прослават големиот верски фестивал Пахан Чарха. Другите отидоа во блискиот град Бактапур да го прослават Бискет raатра, иако властите им наредија да не го прават тоа.

Кога земјата забележа повеќе од 2.400 нови случаи на 24 април, медиумите се собраа околу Оли кога тој отвори нова Дарахара, која ја замени кулата уништена во смртоносниот земјотрес во 2015 година.

Пет дена подоцна, на 29 април, кога дневните случаи се удвојуваа на повеќе од 4800, владата воведе двонеделен карантин во главниот град.

Премиерот Оли во понеделникот рече дека вирусот се шири и покрај напорите на владата да го спречи.

Недостатокот на владина реакција ги налути луѓето во земјата. Иако можеби не беше можно да се спречи вториот бран, експертите велат дека владата морала да стори повеќе за да го контролира.

loading...