среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 57
home Вести

Оваа земја остана без струја – државата се соочува со низа проблеми, имаат и недостиг на лекови

Оваа земја остана без струја – државата се соочува со низа проблеми, имаат и недостиг на лекови

Двете главни електрани во Либан вчера биле исклучени, што доведе поголемиот дел од земјата да остане без струја.

До исклучувањето дошло бидејќи електраните Деир Амар и Захрани, кои заедно обезбедуваат околу 40 отсто од електричната енергија во Либан, останале без гориво, објави Би Би Си.

Со тоа е влошена кризата поради која граѓаните имаат електрична енергија само два часа дневно.

Имено, недостигот од девизи го отежнува плаќањето на странските добавувачи на енергија.

Во Либан и аптеките стапија во штрајк поради недостиг на лекови, што исто така е последица на неплаќањето на странските увозници. (МИА)