вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Оваа држава од ЕУ од 3 мај ја укинува вонредната состојба

Оваа држава од ЕУ од 3 мај ја укинува вонредната состојба

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса објави дека вонредната состојба воведена поради епидемијата со Ковид-19 ќе биде укината на 3 мај.

Шефот на државата предупреди дека укинувањето на вонредната состојба не значи крај на епидемијата и додаде дека португалската економија повторно ќе се рестартира во фази.

До денеска, бројот на заразен со новиот коронавирус во државата е 24.322, што претставува зголемување од 295 во однос на вчера.

Починатите во последните 24 часа се 20, вкупно 984 смртни случаи од почетокот на епидемијата. Речиси 1.400 илјади луѓе оздравеле. Најмногу случаи на зараза има во северна Португалија.

За време на вонредната состојба, работеа само продавниците за храна и аптеки.

Португалскиот претседател предупреди дека поетапното рестартирање на економијата ќе биде бавен процес.

„Она што е важно во оваа нова фаза е дека Португалците веќе знаат дека спречувањето на ширењето на нивната епидемија останува важно, затоа мора да преземеме мали чекори и постојано да ја проценуваме ситуацијата“, рече шефот на државата.

Вонредната состојба беше воведена на 18 март.

Локални избори 2021