петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 155
home Вести

Ова е најголема нуклеарна ракета на Ким Јонг Ун, би можела да убие дури 2,5 милиони луѓе во секунда

Ова е најголема нуклеарна ракета на Ким Јонг Ун, би можела да убие дури 2,5 милиони луѓе во секунда

Ким Јонг Ун ја поседува најголемата нуклеарна ракета произведена до сега и може да уништи еден цел град, односно 2,5 милиони луѓе во секунда.

Експертите веруваат дека оваа ракета наречена „Монструм“ ќе биде тешко да се лоцира и уништи.

Исто така според нив тешко е да се произведе нешто што ќе го одбрани нападот од истата.

Ким Јонг Ун со истата го шокираше светот за време на вчерашната воена параса по повод 75 години од основањето на Работничката партија.

На парадата биле прикажани 11 исти нуклеарни ракети, а во меѓувреме северно корејскиот лидер со насмевка на лицето го проследил целиот настан.