понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 137
home Вести

Ова е францускиот војник од иднината: Ќе може да лета два километри во висина и да се движи на небо со 200 километри на час (ВИДЕО)

Ова е францускиот војник од иднината: Ќе може да лета два километри во висина и да се движи на небо со 200 километри на час (ВИДЕО)

Франција го претстави новиот војник од иднината. Станува збор за човек-летало, со футуристички акцент на Flyboard – летачка платформа во форма на скејт, која лета со минијатурни авионски реактори.

Нејзиниот пронаоѓач Франки Запата, ја пилотираше својата машина со пушка в рака, на неколку десетици метри над земјата. Машина која може да развие брзина до 190 километри на час, со автономија од околу десет минути.

Коронавирус