среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти од Кина, Јапонија, Јужна Африка, Бразил и Италија. Претседавачот и коосновач на Шваб фондацијата, Хилде Шваб им врачи на 26. „кристални награди“ на уметникот Тестер Гејтс, кореографката Јин Синг, актерката од Боливуд, Дипики Падуконе и уметницата Линети Ворт.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, му честиташе на основачот и претседател на Светскиот економски форум, професор Клаус Шваб, на 50-годишнината од настанот.

„Отсекогаш сте имале визија како да се изгради подобра иднина за Европа и светот. Вие бевте меѓу првите кои ја доведовте во прашање зависноста на Европа од фосилни горива и повикате на поодржлив економски развој“, рече претседателот на Европската комисија.

Таа рече дека луѓето долго време земале ресурси од околината и произведувале отпад и загадување и оти верува оти економијата и планетата можат да се помират.

„И тоа можеме да го направиме само заедно. Давос е место каде во моментов има луѓе кои поинаку и не би разговарале“, додаде таа.

Ко-основачот на Форумот, германскиот професор Клаус Шваб, официјално го отвори форумот, велејќи дека е горд на две работи.

„Прво, кога го барав мојот прв вработен, ја запознав сопругата. Но, јас сум  најмногу горд на заедницата што ја изградивме“, рече Шваб.

Во чест на 50-годишнината, Светскиот економски форум го издаде Манифестот Давос, збир на етички принципи за водење компании за време на Четвртата индустриска револуција.

На годинешниот Форум, шт завршува в петок, 24 јануари, се очекуваат вкупно 3.000 бизнисмени, политичари и други функционери од 118 земји. Меѓу 53 шефови на држави или влади чие присуство е најавено се претседателите на САД, Ирак, Доналд Тармп, Брахам Салих, германската канцеларка Ангела Меркел, стотици директори на компании, банкари и активисти на граѓанското општество, меѓу нив активистката за животна средина Грета Тунберг од Шведска.

Веб-страницата „Давос-Клостерс“ на Светскиот економски форум наведува дека е „најважната креативна сила за ангажирање на водечки светски лидери во соработка активности за обликување на глобални, регионални и индустриски програми на почетокот на секоја година“.

Оваа година „собирот на 3.000 учесници од целиот свет има за цел да му даде конкретно значење на ‘капитализмот на aктерите’, да им помогне на владите и меѓународните институции да го следат напредокот кон целите на Парискиот договор и целите за одржлив развој и да се олесни дискусијата за технологијата и управувањето со трговијата“.

„Луѓето се бунат против економските елити за кои веруваат дека ги изневериле, а нашите напори да го ограничиме глобалното затоплување на 1,5 Целзиусови степени се опасно недоволни“, рече професорот Клаус Шваб, основач и извршен претседател на Светскиот економски форум.

„Додека светот е на толку критичен крстопат, оваа година мора да го развиеме„ Давос манифест 2020 “за да ја преиспитаме целта и достигнувањата на компаниите и владите. Тоа е она за што Светскиот економски форум е основан пред 50 години и тоа е она за што сакаме да го придонесеме во наредните 50 години“, рече Шваб.

На веб-страницата на Форумот се наведува и дека има неколку клучни области на агендата на годинашниот штотуку започнат состанок: „Како да се спаси планетата“, „Општеството и иднината на работата“, „Технологија за благосостојба“, „Поправедна економија“, „Подобро деловно работење“, „Здрава иднина“ и „Повеќе од геополитика“.

Локални избори 2021