петок, 5. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Отпуштена немажена наставничка во САД оти одбила да абортира

Отпуштена немажена наставничка во САД оти одбила да абортира

Католичко училиште отпушти немажена наставничка оти одбила да абортира, се вели во судските документи, пренесува „Метро“.

Според адвокатите на Мишел Болен, свештеник во Св. Тереза католичкото училиште во Канзас Сити, Мисури, ја пофалил што одбила да ја прекине бременоста. Но, Џозеф Цисети наводно сугестирал дека ако Болен отишла против католичкото учење и абортира, училиштето нема да мора да се справува со „скандал“ на немажена бремена наставничка.

Адвокатот тврди дека оваа постапка е против 1986 договорот за абортус на Мисури, кој ги штити жените од тоа да добијат отказ бидејќи одбиваат да извршат абортус.

Болен работела во училиштето 15 години пред да добие одговор дека нејзиниот договор нема да биде продолжен.

Во петокот, нејзината поранешна колешка Емили Киф го свртела вниманието кон нејзината улога како наставничка. Според Киф, Болен често ги оставала првачињата без надзор.

– Ми беше доста, па го снимав тоа – додала Киф.

Коронавирус