недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Откриено антитело за коронавирусот

Откриено антитело за коронавирусот

Научници од Холандија во медицинскиот центар „Еразмо“ во Ротердам и универзитетот во Утрехт откриле антитело што може да помогне во откривање и превенција на ширење на заразата со новиот коронавирус.

Нивното откритие допрва треба да помине низ ригорозно тестирање и тоа може да трае со месеци, јави Би-Би-Си.

Холандија објави дека бројот на заразени со коронавирусот е зголемен во изминатите 24 часа – од 155 се зголеми на 959.

Коронавирус