понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 184
home Вести

Откриена Ковид измама од 12 милиони евра: Шест лица уапсени во голема акција на Европол

Откриена Ковид измама од 12 милиони евра: Шест лица уапсени во голема акција на Европол

Шест лица се уапсени на неколку различни локации во Франција, бидејќи се верува дека ја измамиле француската држава за 12 милиони евра, колку што е исплатено на име надомест за невработените поради кризата со Ковид-19.

Припадниците на криминалната банда користеле 3.600 фиктивни компании за да побараат исплата на тој надомест, се наведува во соопштението од Еуропол.

Добиените средства биле уплатувани на сметки на француски банкари, а веднаш потоа биле префрлени во странство на различни локации во Европа пред да бидат разменети во виртуелни валути.

Во откривањето на криминалната група учествувале Француската национална жандермерија и Израелската полиција.

Главни осомничени во криминалната акција се 30-годишен француско-израелски државјанин и неговата сопруга. Тие се уапсени во францускиот град Реплонж во близина на швајцарската граница додека се обидувале да побегнат во Женева од каде планирале да фатат лет за Тел Авив.

Коронавирус