понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 159
home Вести

Откажани летови поради снежно невреме во Јапонија

Откажани летови поради снежно невреме во Јапонија

Најмалку 150 летови се откажани на меѓународниот аеродром во Токио поради обилни снежни врнежи, а не се лета ниту на главните домашни линии.

Околу 50 автомобили се заглавени и неможат да се движат на мостот „Реинбоу бриџ“. Над 200 патници се евакуирани од железничката станица, откако беа заробени од снегот и неможеа да се се качат горе, пренесе НХК.

Според метеоролозите, во последните четири години во Токио немало такви обилни снежни врнежи. Поради влошувањето на состојбата, Владата формира и кризен штаб.

Коронавирус