вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 26
home Вести

Осумдесет годишен маж ограбил банка во Швајцарија

Осумдесет годишен маж ограбил банка во Швајцарија

Швајцарските власти соопштија дека уапсиле 80-годишен маж поради сомнение дека ограбил банка во близина на кантонот Луцерн.

Обвинителството во Луцерн посочи дека осомничениот признал дека во декември минатата година извршил грабеж во банка.

Локалната полиција, по грабежот објави фотографија каде е прикажан човек со маска на лицето и сина пластична кеса.

Засега не е јасно дали осомничениот бил вооружен, ниту колку пари украл.