петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 160
home Вести

Осум припадници на Боко харaм признаа учество во киднапирање девојчиња

Осум припадници на Боко харaм признаа учество во киднапирање девојчиња

Нигериската полиција денеска соопшти дека осум уапсени, за кои постои сомневање дека се членови на милитантната група Боко харам, признале дека учествувале во киднапирањето на околу 270 девојчиња од североисточното село Чибок во 2014 година.

Тоа масовно киднапирање  девојчиња од училиште ја доведе во центар на осудата оваа милитантна група, која се обидува да создаде исламска држава во североисточниот дел на Нигерија од 2009 година.

Името на групата значи „западното образование е забрането“. 

(Миа)

Коронавирус