недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

Осум пати била силувана од нејзиниот брат: 15 годишно девојче ќе мора во затвор поради абортус

Осум пати била силувана од нејзиниот брат: 15 годишно девојче ќе мора во затвор поради абортус

15 годишно девојче од Индонезија која братот ја силувал е осудена на шест месеци затвор поради абортус.

Заменик шефот на полицијата во местото Батангари во провинцијата Џамби, кажа дека девојчето и нејзиниот брат се осудени во четвртокот.

Имено, нејзиниот брат, момче на 18 години е осуден на две години затвор поради сексуален престап со малолетничка.

Обвинителите барале една година затвор за девојчето и седум години за нејзиниот брат. Пред судот било кажано дека девојчето е силувано осум пати од септември. Во мај мештаните пронашле фетус без глава во близина на плантажи со палми.

Нивната мајка е обвинета е одвоена за помагање во абортусот.

Коронавирус