недела, 18. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Осуден научникот кој ги создаде првите „генетски модификувани“ бебиња

Осуден научникот кој ги создаде првите „генетски модификувани“ бебиња

Кинески суд денеска го осуди научникот Хе Џијанкуи, кој ги направи првите „генетски модифицирани“ бебиња, на три години затвор за нелегално практикување медицина.

Покрај затворската казна, тој беше осуден и со парична казна од 430 000 долари, јави Синхуа.

Двајца негови соработници добија помали казни.

Жанг Ренли беше осуден на две години затвор и Квим Жинџоу на една и пол година.

Хе, водечки истражувач, рече дека пред 13 месеци помогнал во создавање на првите генетски модифицирани бебиња, родени во ноември 2018 година.

Коронавирус