петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 16
home Вести

Основачот на „Бели шлемови“ пронајден мртов

Основачот на „Бели шлемови“ пронајден мртов

Џејмс ле Мезури, основачот на организацијата што ја обучуваше сириската група за итни интервенции „Бели шлемови“ утрово е пронајден мртов во близина на својот дом во Истанбул.

Се уште не се познати околностите за неговата смрт.

„Белите шлемови“ е организација која спаси илјадници луѓе од териториите што беа под контрола на бунтовниците, а беа бомбардирани од силите на сириската Влада.

Невладината организација има канцеларија во Амстердам и во Истанбул, а чии проекти се финансирани од Обединети нации и влади.