вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Ослободени 78 деца киднапирани во Камерун

Ослободени 78 деца киднапирани во Камерун

Сите 78 деца и еден возач кои беа киднапирани на југозапад во Kамерун се ослободени денеска, но директорот и еден наставник се задржани од киднаперите, изјави свештеник кој водел преговори.

– Ослободени се 78 деца и еден возач. Директорот и еден наставник и понатаму се кај киднаперите, изјави Самуел Фонки, свештеник во Презбитеријанска црква во Камерун два дена откако вооружени лица киднапираа деца и персонал.

Свештенокот претходно изјави дека се работи за 79 деца, но подоцна е утврдено дека еден е наставник кој е задржан од киднаперите.

Децата беа кдинапирани во Баменда, главен град на Севрозапaдниот регион.

Владата и сепаратистите меѓусебно се обвинуваат за организација на киднапирањето.

Коронавирус