петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 109
home Вести

Орбан го задржа дво-третинското мнозинство во Парламентот

Орбан го задржа дво-третинското мнозинство во Парламентот

Унгарската опозиција вчера не успеа да го намали дво-третинското мнозинство што Виктор Орбан го има во Парламентот откако неговата кандидатка победи на делумните парламентарни избори, покажуваат првичните резултати.

Владејачката партија Фидес на вчершните избори ја задржа власта во шестиот округ Борсод, источна Унгарија, а нејзината кандидатка Софија Конч победи со 51 отсто гласови, додека заедничкиот кандидат на опозицијата Ласло Биро доби 46 проценти од гласовите.

Со тоа Фидес задржа 133 од 199 пратеници во унгарскиот Парламент.

Коронавирус