недела, 11. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Опозицискиот лидер на Малдивите победи на претседателските избори

Опозицискиот лидер на Малдивите победи на претседателските избори

Лидерот на опозицијата на Малдивите победи на вчерашните претседателски избори во островската држава во Индискиот океан.

Според националната изборна комисија, Ибрахим Мохамед Солих освоил 58,3 проценти од гласовите, со што убедливо го победи досегашниот претседател Абдула Јамин. Избoрната активност надминала 88 проценти од регистрираните 262 илјади избирачи.

– Ова е момент на среќа и надеж. Пораката е јасна и гласна. Народот на Малдивите сака промена, мир и правда, изјави 54-годишниот Солих по изборите.

(Миа)