сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 12
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

ОН предупредува: Се заканува недостаток на храна поради протекционистичките мерки

ОН предупредува: Се заканува недостаток на храна поради протекционистичките мерки

Доколку бидете заболени од коронавирусот благодарение на мерките што ги спроведуваат многу влади ширум светот, тие мерки би можеле да ве остават без свежа храна, овошје и зеленчук, пренесува „РТ“.

Кога луѓето побрзаа да складираат тоалетна хартија и други материјали заради избувнување на епидемијата на коронавирусот, некои земји решија да воведат протекционистички мерки, вклучително и забрани за извоз на одредени производи, за да се задоволи зголемената домашна побарувачка.

– Најлошото што може да се случи е владите го ограничат протокот на храна – рече Максимо Тореро, главен економист во Организацијата за храна и земјоделство при ОН, за „Гардијан“, додавајќи дека наскоро би можеле да се соочиме со последиците од ваквите потези.

На пример, Русија го забрани извозот на леќата и другите житарки за 10 дена, почнувајќи од 20 март. Соседниот Казахстан воведе ограничувања за испорака на пченично брашно, леќа, шеќер, неколку видови зеленчук и сончогледово масло.

Официјалениот претставник на ОН предупредува дека протекционистичките мерки и трговските бариери само ја влошуваат ситуацијата, создавајќи „екстремна нестабилност“.

Посебен проблем е што некои земји сега немаат работна сила за берба заради затворањето на националните граници и ограничувањата за движење во карантин. Додека коронавирусот ја разочарува Европа, земјоделците во Франција, Шпанија и Италија предупредуваат дека овошјето и зеленчукот брзо ќе зреат и ќе изгнијат ако ситуацијата не се промени, пишува „Блумберг“.

Одгледувачите на јагоди и аспарагус веќе се спречени да ги берат своите плодови, додека следни во таа низа би можела да биде сите, од зелена салата и домати до кромид и грашок.

– Логистичките проблеми предизвикани од коронавирусот стануваат многу значајни – рече Тореро за „Гардијан“.

Со цел да не и пропаднат тони од овошје, Германија, во која недостасуваат околу 300.000 сезонски работници, започна специјална веб-страница за да им помогне на земјоделците во неволја да се поврзат со оние што можат да помогнат, студенти, оние чии што работни места се затворени поради епидемиските мерки, особено работниците во услужниот сектор.

Коронавирус