понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 132
home Вести

ОН предупредува на можен невиден глад во Јемен во последните 40 години

ОН предупредува на можен невиден глад во Јемен во последните 40 години

Марк Лукок, помошник на генералниот секретар на ОН за хуманитарни работи, денеска ги повика САД да се откажат од планот за прогласување на проиранското шиитско движење Хути во Јемен за странска терористичка организација, бидејќи тоа дополнително може „да ја втурна земјата во глад со невидени размери во последните речиси 40 години“.

Лукок најави дека ќе укаже дека американските планови за издавање дозволи и олеснувања на хуманитарни организации нема да го спречат гладот ​​во Јемен, пренесуваат британските медиуми.

Коронавирус