сабота, 6. март 2021. Вести денес: 67
home Вести

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

ОН: Повеќе од 700.000 луѓе ја напуштија Сирија

Повеќе од 700.000 луѓе ги напуштија своите домови во северозападна Сирија од декември, како резултат на владината офанзива, насочена кон освојување на последното упориште на бунтовниците во земјата, соопштија ОН.

– Седумсто илјади жени, деца и мажи ги напуштија своите домови во северозападна Сирија, изјави Дејвид Свонсон, портпарол на Службата на ОН за координација на хуманитарна помош.

– Ова последно прибежиште ја влошува веќе тешката хуманитарна состојба на теренот во Идлиб, додаде Свонсон, осврнувајќи се на последното упориште на сириските бунтовници во деветгодишен конфликт, град близу турската граница.

Најмалку 290.000 деца се исто така се бегалци, според добротворната организација „Спасете ги децата“.

– Речиси една четвртина од населението на Идлиб е принудено да ги напуштат своите домови за само неколку недели, рече Соња Куш од организацијата, нарекувајќи ја ситуацијата во Идлиб „хуманитарна катастрофа“.

Турција оваа недела објави дека нејзината армија ќе ги нападне сириските сили на кое било место на нејзината територија ако биде убиен турски војник.

Коронавирус