понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

ОН: Либиски групи договорија примирје во Триполи

ОН: Либиски групи договорија примирје во Триполи

Завојувани либиски групи во Триполи договорија примирје по една недела борби во кои беа убиени најмалку 50 луѓе, соопшти ОН.

– Договорот предвидува итен прекин на борбите и механизам за надгледување на почитувањето на договорот, соопшти мисијата на ОН во Либија.

Примирјето треба да даде можност и за обнова на работата на аеродромот Митига во близина на Триполи, како и отворање за сообраќај на сите патишта од и кон главниот град.

Судирите во јужниот дел на Триполи почнаа на 27 август и според западни медиуми повеќе од 1.800 семејества ги напуштиле домовите бегајќи кон други реони во Триполи или во други градови.

САД, Франција, Велика Британија и Италија го поздравија примирјето со заедничка изјава.

(Миа)