вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

ОН испраќа мисија во Чиле

ОН испраќа мисија во Чиле

Високата комесарка на Обединети нации за човекови права Мишел Башле изјави дека ОН ќе испрати мисија во Чиле, која ќе ги истражува наводите за кршење на човековите права.

Башле, која беше претседателка на Чиле во два мандата, на Твитер објави дека пратениците и Владата побарале да биде испратена мисија на ОН за човекови права.

Во протестите во Чиле што беа иницирани од зголемување на цената на метрото загинаа најмалку 18 лица.

Чиле е една од најбогатите земји во Јужна Америка, но истовремено и една од оние во кои има најголема социјална нееднаквост.

Коронавирус