вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

ОН го осуди државниот удар во Мјанмар: Овие случувања претставуваат сериозен удар врз демократските реформи

ОН го осуди државниот удар во Мјанмар: Овие случувања претставуваат сериозен удар врз демократските реформи

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш најостро ја осуди воената акција и апсењето на премиерката на Мјанмар, Аунг Сан Су Чи и други политички лидери, повикувајќи го военото раководство да ја почитува волјата на народот изразена на последните избори.

– Овие случувања претставуваат сериозен удар врз демократските реформи во Мјанмар. Сите релевантни лидери во државата треба веднаш да започнат дијалог и да се воздржат од какво било насилство, целосно почитувајќи ги човековите права и основните слободи, истакна портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дижарик.

Војската во Мјанмар изврши денеска државен удар против Владата на Аунг Сан Су Чи, која е уапсена, на денот кога пратениците трабаа да се вратат во Парламентот, првпат по изборите кои се одржаа во ноември минатата година,а кои војската ги смета за нерегуларни.

Војската прогласи вонредна состојба и соопшти дека апсењето на мјанмарската лидерка и други високи официјални претставници претставува одговор на изборната измама.

Коронавирус