среда, 8. декември 2021. Вести денес: 95
home Вести

ОН ги повика богатите земји со 10 милијарди долари да им помогнат на сиромашните против коронавирусот

ОН ги повика богатите земји со 10 милијарди долари да им помогнат на сиромашните против коронавирусот

Поддршката за сиромашните земји во борбата против коронавирусот досега беше „во голема мера несоодветна“, изјави претставникот на ОН за хуманитарни работи, Марк Лукок, повикувајќи ги богатите земји да донираат повеќе.

Обединетите нации го зголемија својот хуманитарен апел за уште една третина, на 10,3 милијарди американски долари помош за 63 земји, претежно во Африка и Латинска Америка, за спречување на ширењето на коронавирусот.

-ОН во март побараа две милијарди американски долари и потоа во мај 6,7 милијарди американски долари, а досега добија само 1,7 милијарди долари, рече Лукок, пренесен од британските медиуми.

Тој на членовите на Г20, чии министри за финансии утре ќе имаат виртуелен состанок, им порача дека сега треба да издвојат повеќе или „да ја платат цената подоцна“.

-Одговорот на богатите земји досега беше во голема мера несоодветен и опасно кратковид, рече Лукок.

Коронавирус