вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 35
home Вести

ОН: 486 милиони во Азија се прегладнети

ОН: 486 милиони во Азија се прегладнети

Извештај на Обединетите нации наведува дека околу 486 милиони луѓе во Азија и тихоокеанскиот регион страдаат од недохранетост и нема напредок во намалувањето на гладот.

Во извештајот на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) и уште три агенции на ОН објавен денеска се вели дека повеќе од половина деца во светот, кои се недохранети, живеат во Азиско-Тихоокеанскиот регион.

Гладта предизвикува пречки во развојот и траен инвалидитет, а ситуацијата се усложнува поради недостаток на постојан пристап до храна и лошите санитарни услови, дури и во големите градови и релативно просперитетна земји.

Главната причина зошто луѓето сè уште гладуваат е сиромаштијата и нееднаквиот пристап до добра храна, чиста вода и тоалети. Многу од погодените од гладот ​​работат земјоделство или во сивата економија и не можат да се потпрат на социјална помош во време на криза или да купат доволно храна за своите деца.

Коронавирус