четврток, 23. март 2023. Вести денес: 150
home Вести

Околу 260 илјади Сиријци се вратија во северниот дел на земјата

Околу 260 илјади Сиријци се вратија во северниот дел на земјата

Околу 260 илјади Сиријци се вратија на територијата на северна Сирија, каде Турција ја спроведе операцијата „Штитот на Еуфрат“, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Турската интервенција во Сирија се фокусираше на северниот дел на земјата, каде се наоѓаа терористичката „Исламска држава“ и Сириските демократски сили, каде клучен дел се Курдските народни единици за заштита

Акар, исто така изјави дека Турција ќе продолжи со своите операции во северен Ирак се додека не биде запрена терористичката закана по Турција.

loading...