понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Околу 1.000 лица заразени со коронавирус во Франција, 16 починаа

Околу 1.000 лица заразени со коронавирус во Франција, 16 починаа

Според француските здравствени власти во земјата има над илјада потврдени случаи на заразени со Ковид-19, од кои 16 починаа- најмногу стари лица, со што Франција е меѓу земјите со најмногу заразени по Италија, јави дописникот на МИА.

Франција се уште се наоѓа во фазата два на претпазливост, но два француски департмани Оаз и Горна Рајна (Мулуз), каде жариштата на заразата се најголеми одлучија да ги затворат училиштата и детските градинки од утре во наредните 15 денови.

Најмногу погоден од вирусот е секторот на туризмот и делумно транспортот. Владата веќе деблокирала една третина од околу 52 милиони евра на проценети загуби.

Коронавирус