вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 174
home Вести

ФОТО: Ограбен музеј во Дрезден, украден накит од над милијарда евра

ФОТО: Ограбен музеј во Дрезден, украден накит од над милијарда евра

Еден од најголемите европски историски музеи „Зелен трезор” во Дрезден, Германија, бил ограбен рано утрово, а крадците однеле колекција вредна над милијарда евра, соопшти полицијата.

Имено, украдена е историска колекција на средновековен накит. Според полициските извештаи, натрапниците влегле во историскиот дел на музејот што се состои од два дела.

Во првиот оддел се чуваат скапоцености од периодот на полскиот крал Август Втори Силниот, кој владеел 1687 – 1733 година, а во новиот оддел се колекциите на поединци.

Засега не се соопштува што точно е украдено од вредните предмети.

Според германски „Билд”, во музејот дошло и до прекин на електричната енергија и, најверојатно се работи за намерна саботажа, како дел од грабежот.

Коронавирус