недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 48
home Вести

ОФИЦИЈАЛНО ПОБЕДА НА БАЈДЕН: Гувернерот на Висконсин потврди дека демократскиот кандидат победи на изборите во оваа земја

ОФИЦИЈАЛНО ПОБЕДА НА БАЈДЕН: Гувернерот на Висконсин потврди дека демократскиот кандидат победи на изборите во оваа земја

Гувернерот на Висконсин Тони Еверс ја потврди изборната победа на кандидатот за претседател на Демократската партија Џо Бајден во таа земја, пренесува Ројтерс.

„Денес ја извршив мојата должност и ги потврдив изборите за претседател на Соединетите држави што се одржаа на 3 ноември. Во согласност со законот на државата Висконсин и федералниот закон, го потпишав сертификатот и потврдив дека Џо Бајден победи на изборите за претседател на САД во Висконсин – се наведува, меѓу другото, во официјалната изјава на гувернерот Тони Еверс.“

Висконсин е една од државите во која сегашниот претседател Доналд Трамп ја оспори победата на Бајден и побара пребројување на гласовите.

Коронавирус