петок, 31. март 2023. Вести денес: 43
home Вести

Официјална изјава на Премиерот на Израел: Во моментов сме сведоци на насилни нарушувања во Ерусалим под влијание на агитатори

Официјална изјава на Премиерот на Израел: Во моментов сме сведоци на насилни нарушувања во Ерусалим под влијание на агитатори

Следните информации се извадоци од забелешките на премиерот Бенјамин Нетанјаху, на почетокот на специјалниот состанок на кабинетот, во Градското собрание на Ерусалим, за одбележување на Денот на Ерусалим:

„Во моментов сме сведоци на насилни нарушувања во Ерусалим под влијание на агитатори”

За време на викендот, одржував тековни проценки за состојбата со министерот за одбрана, министерот за јавна безбедност, началникот на генералштабот на ИД, генералниот инспектор на полицијата во Израел, шефот на ИСА, шефот на Советот за национална безбедност и други претставници .

Нема да дозволиме ниту еден екстремистички елемент да ја наруши тишината во Ерусалим. Ние ќе го почитуваме редот и законот – енергично и одговорно. Ние ќе продолжиме да ја чуваме слободата на обожавање за сите вери, но нема да дозволиме насилни нарушувања.

Во истиот здив, им велам на терористичките организации: Израел моќно ќе одговори на секој агресивен акт од Појасот Газа.

Ерусалим е престолнина на еврејскиот народ илјадници години. Нашите корени во Ерусалим се враќаат во библиските времиња. Нашата постојана врска со Ерусалим се одржува во сите генерации. Секој археолошки наод ја потврдува силата на оваа врска. Го откриваме минатото на Ерусалим дури и додека ја обезбедуваме неговата иднина.

54 години Ерусалим е обединет под власта на демократската држава Израел. Кога ќе се погледне наназад илјадници години еврејско владеење и странско владеење, и денес повторно под држава на Евреите, само под суверенитетот на Израел е обезбедена целосна и постојана слобода на обожување за сите вери, и со тоа ќе продолжиме .

Во исто време, ние го развиваме Ерусалим во секоја сфера: градежништво, транспортна инфраструктура, вработување, хај-тек и наука, наследство, култура, уметност и многу повеќе. Ние категорично ги отфрламе притисоците да не се гради во Ерусалим. За жал, овие притисоци се зголемуваат доцна. Им кажувам и на нашите најдобри пријатели: Ерусалим е главен град на Израел. Како што секој народ го гради својот главен град и во неговиот главен град, така и ние го задржуваме правото да го градиме Ерусалим и во Ерусалим. Ова е она што го направивме и што ќе продолжиме да го правиме.