недела, 1. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Одобрени средства за изградба на ѕид на граница меѓу САД и Мексико

Одобрени средства за изградба на ѕид на граница меѓу САД и Мексико

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер ја одобри употребата на 3,6 милијарди долари од средствата за воени проекти, а за изградба на ѕид долг речиси 282 километри долж границата со Мексико.

Официјалните лица од Пенгатон не сакаа да откријат кои 127 проекти ќе бидат укинати, но истакнаа дека сите детали ќе бидат познати во среда кога за тоа ќе биде известен конгресот, пренесува АП.

Тие се рекле дека половина од парите ќе дојдат од воени проекти во САД, додека останатите од проекти во други земји.

Коронавирус