вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Вести

Одложено лансирањето на „Старлајнер“ на МВС

Одложено лансирањето на „Старлајнер“ на МВС

Пробното полетување на вселенското летало „ЦСТ-100 Старлајнер“ на американската корпорација „Боинг“ до Меѓународната вселенска станица (МВС), што беше закажано за денеска, е одложено на неопределено време.

„Потребно е повеќе време за да се процени (подготвеноста на леталото), така што НАСА и ’Боинг‘ нема да ја искористат можноста за лансирање закажана за среда“, се вели во соопштението на „Боинг“.

Коронавирус