петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 36
home Вести

Одложен погребот на Сулејмани поради големиот број жртви во метежот на поворката

Одложен погребот на Сулејмани поради големиот број жртви во метежот на поворката
epa08109732 Iranians carrying the coffin of late Iranian Revolutionary Guards Corps (IRGC) Lieutenant general and commander of the Quds Force Qasem Soleimani and his allies in his home town Kerman, Iran, 07 January 2020. Media reported that some people have been died as stuck in the crowd during the funeral. EPA-EFE/STR

Погребот на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен во американски воздушен напад во Ирак, е одложен откако во метеж на погребната поворка во неговиот роден град Керман загинаа најмалку 40 луѓе, пренесе иранската агенција Исна.

Во извештајот не е наведено за кога е одложен погребот.

Претходно беше соопштено дека во метежот настрадале 35 лица, а 48 се повредени, но во најновиот извештај бројот на загинати е зголемен на 40, повредени се 190 луѓе.

Коронавирус