сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Вести

Одбиен и четвртиот романски кандидат за еврокомесар

Одбиен и четвртиот романски кандидат за еврокомесар

Новоизбраниот претседател на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го одбила и четвртиот кандидат за нов комесар кого го предлага Романија, наведуваат дипломатсми избори.

Како што пренесуваат романските медиуми, романскиот премиер во заминување Виорика Данчила вчера предложила поранешниот министер и пратеник Виктор Негреску да ја претставува земјата во новиот состав на Европската комисија, но претседателот Јоханис Клаус прв го искритикува нејзиниот избор.

Тој смета дека администрацијата на Данчила, на која на 10 октомври и беше изгласана недоверба, нема „легитимитет“ да предлага нови кандидати за Европската комисија.