вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Од утре Аргентина ќе воведе нови мерки за патници од странство

Од утре Аргентина ќе воведе нови мерки за патници од странство

Од утре Аргентина ќе воведе нови мерки за меѓународните патници во авиосообраќајот, што ќе бидат на сила до 8 јануари, соопшти Министерството за внатрешни работи на таа земја.

Меѓународниот сообраќај ќе се одвива само од два аеродрома – Езејза и Сан Фернандо, двата во близина на главниот град Буенос Аирес.

Патниците ќе мора да покажат дека имаат негативен тест за коронавирусот и мораат да поминат 7 дена во карантин, се вели во соопштението на Министерството.

Во Аргентина се потврдени 1.555.279 случаи на заразени со Ковид-19 и 42.254 смртни случаи.

Коронавирус