сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 26
home Вести

Од удар на гром во Индија загинаа 83 луѓе

Од удар на гром во Индија загинаа 83 луѓе

Од удари на гром низ државата Бихар во источна Индија денеска загинаа 83 луѓе, претежно земјоделски работници, соопштија властите.

Многумина од нив беа погодени од гром кога засадувале семиња во 23 од 38-те окрузи во државата, се наведува во соопштението од Владата.

Најмалку десет лица се повредени и се наоѓаат на болничко лекување.

Обилните дождови пред почетокот на сезоната на монсуни го погодија регионот.

Во јули минатата година, од гром во Бихар загинаа 39 лица, исто така за време на монсунските дождови, кои траат до септември. 

Коронавирус