петок, 24. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

ОД СРЕДНА НОВА МЕРКА ВО ОВАА ГЕРМАНСКА ПОКРАИНА: Невакцинираните доколку одат во изолација, нема да примаат плата!

ОД СРЕДНА НОВА МЕРКА ВО ОВАА ГЕРМАНСКА ПОКРАИНА: Невакцинираните доколку одат во изолација, нема да примаат плата!

Во германската провинција Баден-Виртемберг, во среда ќе стапи во сила мерка според која невакцинираните луѓе, доколку се разболат од Ковид-19 и мора да бидат ставени во изолација, нема да примаат плата за тој период.

И други германски провинции, како Северна Рајна-Вестфалија, Хесен, Долна Саксонија и Мекленбург -Западна Померанија, планираат од 15 септември да усвојат таква мерка.

Министерот за здравство на Баварија Клаус Холечек изјави дека оние кои не се вакцинирани и немаат здравствени причини за да не ја примат вакцината, според него, немаат право на плата за време на карантин

– Не може општеството да плаќа за ни“, рече тој, најавувајќи дека покраината може да се приклучи кон усвојување на оваа мерка. (МИА)

Коронавирус