недела, 7. март 2021. Вести денес: 37
home Вести

Од сезонскиот грип во САД починале 14.000 лица

Од сезонскиот грип во САД починале 14.000 лица

Во првиот бран од сезонскиот грип во САД заболеле 26 милиони лица, а 14.0000 починале, па американските здравствени работници се подготвуваат за вториот бран од сезонскиот грип во комплицирана ситуација, бидејќи постајат многу сличности  меѓу обичниот грип и коронавирусот, наведува Гласот на Америка.

Првиот бран од грипот- инфлуенца Б, својот пик го имаше во декември минатата година, по што почна да опаѓа, покажуваат податоците на Центарот за превенција и контрола на болестите. Истите податоци покажуваат дека вториот бран почна кон крајот на јануари и дека станува збор за инфлуенца А, која е слична на свинскиот грип

Иако во САД има само 15 потврдени случаи на заболени од коронавирусот, надлежните се загрижени дела вирисот може да се прошири и дека на почетокот би можел да наликува на сеознскиот грип.

Американските здравствени работници соопштија дека ќе почнат некои од пациентите кои имаат свонски грип да ги тестираат на коронавируис. Тестирањата ќе бидат изведени во Лос Анџелес, Сан Франциско, Сиетл, Чикаго и Њујорк.

Коронавирус