четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 1
home Вести

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

Русија ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска овој викенд, соопшти денсека добавувачот во момент кога се зголемуваат тензиите околу кандидатурата на Хелсинки за НАТО поради воената кампања на Москва во Украина.

„Принудени сме да го прекинеме увозот на електрична енергија почнувајќи од 14 мај“, соопшти РАО Нордик, подружница на рускиот државен енергетски холдинг Интер РАО.

„РАО Нордик не е во можност да плаќа за увезената струја од Русија“, посочува компанијата.  (МИА)

Коронавирус