четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 45
home Вести

Од понеделник прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина

Од понеделник прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина

Договор е постигнат меѓу Украина, Русија и ОБСЕ за прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина, што ќе стапи на сила од понеделник, соопшти Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Овој чекор е резултат на ефикасна работа на украинската делегација со поддршка на партнери од Берлин и Париз“, се вели во соопштението. Во него се додава дека целосно и сеопфатно примирје, доколку другата страна го почитува, е предуслов за спроведување на договорот од Минск.

Договорот, заедно со повлекување на тешко оружје и странски вооружени сили од зоната на конфликтот, предвидува спроведување на уставни реформи, вклучително и изработка на нов устав и „децентрализација“ на регионите Доњецк и Лугањск во договор со претставниците на тие зони.

Коронавирус