понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 27
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

Словенците од полноќ ќе можат слободно и без никакви контроли да патуваат во Австрија, јави дописникот на МИА од Љубљана.

За влез во соседна земја повеќе нема да биде потребно граѓаните на Словенија да прикажат негативен тест за Ковид-19.

Реципрочно и официјална Љубљана реши Австрија да ја стави на спискот земји со поволна епидемиолошка слика, а нејзините граѓани ќе можат без никакви проблеми или услови да влегуваат во Словенија.

– Вчера границата ја отвори и Италија, а од утре ќе можеме повторно слободно да патуваме и во Австрија, изјави портпаролот на Владата Јелко Кацин.

Покрај Австрија, на списокот држави чии граѓани ќе можат да влегуваат во Словенија од утре ќе бидат и Хрватска и Унгарија.

Парламентарни избори 2020