среда, 18. септември 2019. Вести денес: 100
home Вести

Од ова ќе ви се скрши срцето: Татко си ги погреба своите три деца, беа убиени на крвавиот Велигден (ФОТО)

Од ова ќе ви се скрши срцето: Татко си ги погреба своите три деца, беа убиени на крвавиот Велигден (ФОТО)

Данскиот милијардер, 46-годишниот Андерс Холч Повлсен со семејството во саботата ги погреба трите деца кои беа убиени во велигденскиот терористички напад на Шри Ланка.

На погребот на Алма, Агнес и Алфред дошле голем број членови на данското кралско семејство, но и премиерот Ларс Локе Расмусен. На погребот била и единствената преживеана ќерка на Повлсен, Астрид.

Повлсен наследил дансли трговски ланеџ „Бестселер“, проценет на околу 4,5 милијарди фунти. Тој е најголем акционер во познатата онлајн продавница „Асос“ и втор најголем акционер во германската онлајн продавница „Заландо“.

Повлсен со сопругата имал 4 деца – Алма, Астрид, Агнес и Алфред.