понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Од Либан од почетокот на 2018 се вратиле 50.000 Сиријци

Од Либан од почетокот на 2018 се вратиле 50.000 Сиријци
epa06847711 Syrian refugees, who had been residing in Lebanon, cross the Syrian-Lebanese borders into Syria, 28 June 2018. According to media reports, Lebanon hosts 1,011,366 Syrian refugees registered with UNHCR, Including 80 thousand refugees living in seven camps in the city of Arsal. 472 person who have permission from the Syrian authority left to return home on 28 June 2018. EPA-EFE/YOUSSEF BADAWI

Од Либан, од почетокот на годината, се вратиле 50.000 Сиријци дома, а бројот на повратници за година дена би можел да достигне 200.000, доколку Сиријците продолжат да се враќаат со ова темпо, изјави денеска висок либиски претставник.

Началникот на директоратот за Генерална безбедност Абас Ибраим рече дека неговата безбедносна агенција организирала враќање на 25.000 Сиријци во соработка со Дамаск.

Уште 25.000 сириски бегалци се вратиле дома во сопствена организација.

Порачувајќи дека Либан не може да прими број на бегалци кој е ист со четвртина либиско население, политичарите на таа земја ги повикуваат сириските бегалци да се вратат дома во моменти кога сирискиот претседател Башар ал- Асад го враќа под контрола на својата влада поголемиот дел на земјата.

(Миа)

Коронавирус