сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 94
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Од коронавирусот починати 305 лица, прв смртен случај надвор од Кина

Од коронавирусот починати 305 лица, прв смртен случај надвор од Кина

Бројот на починати од коронавирусот се зголеми на 305, а регистриран е и првиот смртен случај надвор од Кина – на Филипините, каде што почина кинески државјанин (44) од Вухан, од тешко воспаление на белите дробови.

Појавата на вирусот е потврдена во повеќе од 25 земји во светот, а бројот на заразени се зголеми на 14.300, пренесува Си-Ен-Ен.

Голем број земји организираа авионски превоз за своите граѓани кои во моментов се наоѓаат во областите каде што се појави вирусот, а се воведуваат и други превентивни мерки, како што се двонеделен карантин и забрана за летови кон Кина.

Кинескиот премиер Ли Кечијанг ги повика производителите да го зголемат производството на медицинска опрема потребна за контрола на вирусот и предупреди дека продавниците не смеат да бидат затворани.

Најголем број починати и заразени има во провинцијата Хубеи и главниот град Вухан, каде што се појави вирусот.

Коронавирус