четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 221
Во живо

Мицкоски на средби со граѓаните во Тетово

home Вести

Од коронавирус може да починат уште 20.000 лица во САД, смета Том Елиот поранешен директор на ЦДЦ

Од коронавирус може да починат уште 20.000 лица во САД, смета Том Елиот поранешен директор на ЦДЦ

Поранешниот директор на американските Центри за контрола и превенција на болестите „ЦДЦ“, Том Ерден, денеска изјави дека мисли дека во следниот месец од Ковид-19 во земјата може да умрат уште 20.000 лица.

Неговата проценка се темели на моменталниот број на заболени во САД, пренесува Си-Ен-Ен.

Џенифер Низо, епидемиолог од Универзитетот „Џонс Хопкинс“ изјави дека „луѓето мислат дека се извлековме“, но всушност, како што кажуваат „стиснаа на пауза, а сега повторно пуштаме музика и не знаеме која е следната песна“. (МИА)

Парламентарни избори 2020