петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 10
home Вести

Од хотел во Египет итно евакуирани 300 гости по смрт на две лица

Од хотел во Египет итно евакуирани 300 гости по смрт на две лица

Британската туристичка компанија Томас Кук соопшти денеска дека евакуирале 301 турист од хотел во Хургада во Египет откако двајца туристи починале под неразјаснети околности.

Џон Купер (69) и неговата сопруга Сузан (53) биле пронајдени во вторникот мртви во хотелот Steigenberger Aqua Magic на Црвеното Море.

Томас Кук соопшти дека добиле информации за заболени гости, но детали не наведоа.

– Безбедноста е наш приоритет, и поради тоа одлучивме сите наши гости да ги тргнеме од тој хотел, велат од компанијата. Ним им е понудено алтернативно сместување или врќање во Велика Британија.